BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete i Jonas Hultsténs art, fanerad med björk, färgad björk, jakaranda med flera träslag, brännförgyllda och förgyllda lister och beslag, skiva av kalksten, centralmotiv i form av girlander, rosett och krans, dekorativa blommor i byråns övre varv, graverad intarsia samt fyllningar med preparerat carnubavax i rött och vitt, höjd 85, 89 x 54 cm; smärre fanerskador, renoverad, skivan med lagning