BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Niclas Korp (NK mästare i Stockholm 1771-1800), ej signerad, fanerad med jakaranda, amarant och lönn, brännförgyllda bronsbeslag, skiva av kolmårdsmarmor, höjd 91, 121 x 55,5 cm; senare skiva LITTERATUR: Jämför med snarlik byrå i Torsten Sylvén: Mästarnas möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, s. 217 Se snarlik i Katalog Stora Kvalitén Stockholms Auktionsverk, 2007-11-28, nr. 1532 Export prohibition Changes