JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda, lönn och rosenträ, förgyllda beslag i mässing, övre lådan med inlagd bandfläta, facklist med beslag av draperifestong, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med graverad dekor av medaljonger med bandrosett och parställda motiv av kvistar, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg med korslagda palmblad, snedställda hörn, cabriolben med beslag av akantus, skiva av kalksten med dubbla kälningar, nyckel medföljer, höjd 88, 111 x 56 cm; slitage, fanérskador och lagningar, skivan med mindre lagningar LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 189, jämför byrå signerad av Jonas Hultstén