BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Gustaf Foltjern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med amarant, jakaranda, lönn, infärgad masurbjörk, förgyllda beslag, rak form med snedställda hörn, graverad intarsiadekor med spår av vax, övre lådan och sidor med dekor av illusoriskt inlagd kannelering, hörnfleuroner, samkomponerad front med korslagda ymnighetshorn fyllda med blommor, citroner och vindruvor, sidorna med lagerfestoner med knappbeslag, list med lagerstav, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarger med beslag av korslagda kvistar, skiva av portoromarmor, höjd 82, 87,5 x 50 cm; smärre lagningar, skivan lagad PROVENIENS: Bukowskis Internationella auktion, våren 2001, nr 508 LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå av Gustaf Foltjern sidan 134