BYRÅ, höggustavianskt stockholmsarbete, av Gustaf Foltjern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med amarant, jakaranda, lönn och masurbjörk, beslag av brons, rak form med snedställda hörn, graverad intarsiadekor med inläggningar vax, övre lådan och sidor med dekor av illusoriskt inlagd kannelering, hörnfleuroner, samkomponerad front med fruktkorg fyllda med citroner, päron och vindruvor, sidorna med lagerfestoner med knappbeslag, list med lagerstav, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarger med beslag av korslagda kvistar, lådor och blindträ märkt 2 med blyerts, skiva av kalksten, nyckel finns, höjd 83, 111,5 x 54 cm; obetydliga fanerskador Vacker välbevarad yta med mycket gravyr och vax i intarsian LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå och detalj av intarsia sidan 134