Auction archive: Lot number 1124

Byrå, gustaviansk, av Gustaf Foltjern

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,868 - US$10,491
SEK70,000
ca. US$9,180

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,868 - US$10,491
SEK70,000
ca. US$9,180

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Gustaf Foltjern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med amarant, jakaranda, lönn och masurbjörk, förgyllda beslag, rak form med snedställda hörn, graverad intarsiadekor med inläggningar i vax, övre lådan och sidor med dekor av illusoriskt inlagd kannelering, hörnfleuroner, samkomponerad front med fruktkorg, sidorna med lagerfestoner med knappbeslag, list med lagerstav, nedre frontsarger med beslag av korslagda kvistar, skiva av kalksten, nyckel finns, höjd 83, 112 x 54,5 cm; fanerskador, kompletteringar, mindre lister saknas, skiva med obetydliga lagningar och nagg LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå och detalj av intarsia sidan 134

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407