Auction archive: Lot number 2141

Stolar, 12 stycken, sengustavianska

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$18,689 - US$22,426
SEK140,000
ca. US$20,931

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$18,689 - US$22,426
SEK140,000
ca. US$20,931

STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), varav 10 stycken signerade ES, träskuren dekor, svängd stoppad ryggbricka med bladsnitt, ryggen med lotusspjälor, sarger med bladsnitt, hörnfleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade; smärre skador, kompletteringar och lagningar, med obetydliga variationer LITTERATUR: Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför snarlik stol sannolikt utförd för hertig Karls lilla sängkammare på Rosersberg sidan 184 Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför variant av stolstypen sidan 196ff Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 247ff Den komfortabla stolen med mjukt stoppade ryggbrickor och lotusspjälor blev populär under 1800-talets början och tillverkades i olika versioner av Ephraim Ståhl. I samband med inredningen av Haga slott 1805 för de kungliga barnen beställdes sex dussin brunmålade salsstolar med lotusspjälor av Ephraim Ståhl. De kungliga stolarna var av enklare typ utan den stoppade ryggbrickan och med tre spjälor i ryggbrickan. Den stiliserade lotusblomman hämtades från den fornegyptiska kulturens arkitektur, men förekommer också som ett dekorativt motiv i orientaliskt konsthantverk.

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407