Auction archive: Lot number 1011

Stolar, åtta stycken, sengustavianska

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$5,245 - US$6,557
SEK60,000
ca. US$7,868

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$5,245 - US$6,557
SEK60,000
ca. US$7,868

STOLAR, åtta stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med akantusknippe, stolparna med sfinxhuvuden och fruktfestoner, hörnfleuroner, bladhölstrade ben med gles kannelering, sabelformade bakben, bemålade och bronserade, sannolikt originalstoppning; dekorskador, smärre lagningar PROVENIENS: Grevliga ätten Hamilton, Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik variant av stolstypen på Skokloster, tillskrivna Ephraim Ståhl, sidan 192

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407