Auction archive: Lot number 1700

Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$7,582 - US$9,099
SEK50,000
ca. US$7,582

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$7,582 - US$9,099
SEK50,000
ca. US$7,582

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers krets, dekor i papir maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, ramen med kantglas, baksidan med ristning Anno 1764 20 Martÿs, 148 x 63 cm; lagningar, kantglas med sprickor, smärre skador PROVENIENS: Gunnebo slott, Fässbergs socken, Västergötland Hilda Rachel Maria Denninghoff g.m. friherre Carl Ambjörn Sixtensson Sparre därefter i arv dottern Britta Carlsdotter g.m. greve Verner Ludvig Vitzthum von Eckstädt Bodanäs, Sandsjö socken, Jönköpings län

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407