Auction archive: Lot number 2032

Spegel, stockholmsarbete i rokoko, av Meunier

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,737 - US$4,485
SEK38,000
ca. US$5,681

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,737 - US$4,485
SEK38,000
ca. US$5,681

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, av Niclas Meunier (spegelfabrikör i Stockholm 1754-97, kunglig hovspegelmakare 1769), signerad NM, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombruten dekor, rocailler och voluter, nedre sargen med voluter, fasetterade kantglas, förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 132 x 53 cm; smärre lagningar, kantglas med smärre sprickor PROVENIENS: Inköpt 1958 på Max Skajs Antikhandel, Stockholm

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407