SPEGEL med KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), träskurna och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, delvis mörkpatinerade, spegelns krön med dekor av bevingade fabeldjur och torchère, konsoler, pärlstav och bladsnitt, ramen med fleuroner, bandfläta och växtdekor, bordet med bladhölstrade ben, skiva av cararramarmor, spegeln 169,5 x 89, bordets höjd 77,5, 101 x 50 cm; obetydliga dekorskador, smärre lagningar LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför snarlik spegel och konsolbord sidan 129