Auction archive: Lot number 1117

Spegel med konsolbord, av Jonas Frisk

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$9,177 - US$12,236
SEK60,000
ca. US$9,177

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$9,177 - US$12,236
SEK60,000
ca. US$9,177

SPEGEL med KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, av Jonas Frisks verkstad (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), spegeln etikettsignerad med adressen Riddarhustorget 7 (1815-1823), sannolikt formgiven av Carl Christoffer Gjörwell (arkitekt 1766-1837), mahognyfanerad, förgylld dekor i bly, pastellage, samt träskurna detaljer, spegeln med rundad överdel med dekor i form av bladhölstrad lyra och stjärna, palmetter, fasetterat kvicksilverfolierat glas, bordet med skiva av vitgråmarmor, sargen med lejonmaskaron och rosetter, frambenen med sfinxhuvuden och lotuskapitäl, avslutande fötter, plinten med marmorimitation samt svärtade sidor, spegeln 163 x 97,5, bordet höjd 87, 56 x 110,5 cm; smärre dekorskador LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, avbildad sidan 125, omnämnd sidan 124f Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell Stockholm 1994, jämför detalj av konsolbord sidan 130 Spegelns dekor med den bladhölstrade lyran och stjärnan återkommer i inredningar där Carl Christoffer Gjörwell varit verksam, däribland salongen på Tistad herrgård i Södermanland. Export prohibition Changes

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407