SERVISDELAR, 4 st., "Flora Danica ", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, omfattar karott med lock, 2 uppläggningsfat och en skål, porslin, modellnummer 3568, 3517, 3519 och 3506, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgyllda bårder, karotten med grenformad hänkel, märkta ROYAL COPENHAGEN 3568, 3517, 3519 resp 3502, karottens höjd 14, fatens längd 44 resp 37, skålen 25 cm; 2 delar med nagg