Auction archive: Lot number 1876

SERVISDELAR, 4 st., "Flora Danica", Den

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK18,000 - SEK20,000
ca. US$2,630 - US$2,922
SEK15,000
ca. US$2,192

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK18,000 - SEK20,000
ca. US$2,630 - US$2,922
SEK15,000
ca. US$2,192

SERVISDELAR, 4 st., "Flora Danica ", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, omfattar karott med lock, 2 uppläggningsfat och en skål, porslin, modellnummer 3568, 3517, 3519 och 3506, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgyllda bårder, karotten med grenformad hänkel, märkta ROYAL COPENHAGEN 3568, 3517, 3519 resp 3502, karottens höjd 14, fatens längd 44 resp 37, skålen 25 cm; 2 delar med nagg

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407