PEHR HILLESTRÖM 1732-1818, tillskriven Kvinna spår i kaffesump - knästycke i målad oval infattning Olja på pannå, 27,5 x 36 cm. PROVENIENS (sannolikt) Fil. Dr Bror Emil Hildebrand (1806-1884) (sannolikt) Riksantikvarie Hans Hildebrand (1842-1913) Elin Heimbürger, née Hildebrand därefter i arv till nuvarande ägare . Pehr Hilleström utförde flera versioner med temat spåkvinna i interiör. I den aktuella målningen är det möjligen den, under Gustav III:s tid, kända spåkvinnan Mamsell Arfvidsson som håller på att ur kaffesumpen framläsa en ung dams framtida öden.