Auction archive: Lot number 2005

Bruno Liljefors, Jägare med skjuten räv

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$24,189 - US$30,236
SEK180,000
ca. US$21,770

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$24,189 - US$30,236
SEK180,000
ca. US$21,770

BRUNO LILJEFORS 1860-1939 Jägare med skjuten räv och stövare Signerad och daterad Bruno Liljefors 1915. Olja på duk, 76 x 101 cm. PROVENIENS Generalkonsul Torsten och Elsa Kreuger, Strandvägen 7, Stockholm LITTERATUR Albin Roosval (red): Svenska Hem i ord och bilder, 17:de årgången, Stockholm 1929, avbildad i interiör sidan 70 samt omnämnd sidan 75 . Bruno Liljefors återkom genom hela sitt konstnärskap till jägaren som motiv. Flera gånger målade han även sitt självporträtt som jägare, däribland ett som finns i Thielska galleriets samlingar, där han lagt sig bekvämt tillrätta på pass. I den självbiografiska "Det vildas rike" beskriver konstnären med egna ord sin syn på jägaren: "Han går inte särskilt fort och sin väg tar han mellan buskar och stenar enkelt och naturligt i enlighet med terrängens lagar. Han fastnar ej i ett snår eller behöver gå tillbaka. Han har en viss skygghet att synas lång väg och håller sig gärna sammansmältande med skogsbrynet. Bössan bär han i handen alltid redo. Han rör sig mjukt och stilla med ögat i full verksamhet inåt terrängen. Råkar han trampa på en torr kvist känner han sig skamsen och rodnar kanske över sin klumpighet. Här i det vildas rike". . I den aktuella målningen har jaktlyckan varit god - jägaren håller i sin vänstra hand en skjuten räv. . Liljefors skriver vidare: "Som jag sköt stupade han [räven], men reste sig kvickt och fortsatte. Jag kände ett isigt lugn inom mig, tog utan att förhasta mig nytt sikte lagom framför och vid andra skottet föll han framstupa och blev liggande död som en skinnpäls. Jag gick fram till räven, tog ett stadigt tag om hans bakfot och kände mig som den lyckligaste på jorden. Min lycka var så omfattande att jag endast liksom bitvis kunde så småningom sätta mig in i den". . Jägare med skjuten räv och stövare ägdes tidigare av affärs- och tidningsmannen Torsten Kreuger, bror till Ivar Kreuger, som 1923 köpte av Bruno Liljefors hela Bulleröarkipelagen, med huvudö och mer än 365 kobbar och skär.

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407