OLLE BONNIÉR född 1925 Résurrection de Gilgamesh I Signerad O. Bonniér. Olja på duk, 160 x 215 cm. Utförd 1959 PROVENIENS Supras kontor i Landskrona, inköpt 1967/68 UTSTÄLLD Pour Ostende, Belgique, Riksförbundet för Bildande Konst LITTERATUR Thomas Millroth: Olle Bonniér - Och varför inte dansa?, SAK publ. 104, avbildad i färg på uppslag sidorna 118-119 samt omnämnd sidan 117 . "De stora blockformerna kommer ur klipporna som Bonniér tecknade i Cadaqués. Titeln uppkom genom association sedan målningen var klar och syftar på den fornorientaliska dikten om kung Gilgamesh, till vars äventyr hörde att han steg ner i underjorden för att hämta sin döde vän Enkidu." (Thomas Millroth) . Målningen är med i dokumentärfilmen om Olle Bonniér "Vildhundens hjärta", som sändes i september 1994 och som finns på SVT play - öppet arkiv.