LJUSSTAKAR, ett par, Restauration, Frankrike, parställda, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament med vattenkastare, sidorna med nautiska emblem, bård av fiskar och fontäner, krönta av stående man och kvinna vid stolpe avslutad med bladhölstrad ljuspipa, höjd 48,5 cm; slitage, smärre bristning, ursprungligen med kandelabrar LITTERATUR: Beijers Auktioner, Vårauktionen, april 1991, jämför kandelabrar sidan 146, nr 443