KOLONNER, ett par, gustavianska, 1800-tal, träskurna, kannelerade, dekor av lagerstav, bemålad och förgylld dekor, marmorerad fotplatta, stämpelmärkta Heby Fideikommiss, höjd 118 cm PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, en av kolonnerna avbildad i förmaket på Heby sidan 130