KANDELABRAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament i rouge griotte behängda med kedjor och tofsar, stående karyatider krönta av hyende, uppsvängda ljusarmar med akantusblad, bladhölstrade ljuspipor, mittstam med kedjor krönt av plym, höjd 54 cm; ställvis slitage, smärre lagningar, en sockel med avslag