Auction archive: Lot number 2115

Kandelabrar, ett par, Karl Johan

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK30,000 - SEK35,000
ca. US$4,485 - US$5,232

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK30,000 - SEK35,000
ca. US$4,485 - US$5,232

KANDELABRAR, ett par, Karl Johan, för tre ljus vardera, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, rund pelarformad bas med centralt placerad reliefdekor av dansande baccantinnor, stående karyatider med klassicerande dekorelement, bladhölstrade ljusarmar, urnformade ljuspipor, lösa manschetter, höjd 45 cm; slitage, smärre lagning LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför snarlika kandelabrar i Gula förmaket på Rosersbergs slott sidan 15

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407