KANDELABRAR, ett par, Karl Johan, för tre ljus vardera, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, rund pelarformad bas med centralt placerad reliefdekor av dansande baccantinnor, stående karyatider med klassicerande dekorelement, bladhölstrade ljusarmar, urnformade ljuspipor, lösa manschetter, höjd 45 cm; slitage, smärre lagning LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför snarlika kandelabrar i Gula förmaket på Rosersbergs slott sidan 15