Auction archive: Lot number 2269

Kabinettskåpsdörr, renässans, Kalmar slott

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$688 - US$917
SEK19,000
ca. US$2,180

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$688 - US$917
SEK19,000
ca. US$2,180

KABINETTSKÅPSDÖRR, renässans, 1500-talets andra hälft, Sydtyskland, intarsia av lövträ, delvis infärgad och med inbrända skuggeffekter, med ruinmotiv, rullverkskartuscher och en kopplad hund, baksidan märkt med bläck FRÅN KALMAR SLOTT, 20 x 21 cm; smärre kompletteringar, senare beslag PROVENIENS: Enligt familjetraditionen Kalmar slott sannolikt gåva från arkitekten Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881), ansvarig för restaureringen av Kungsgemaken på Kalmar slott 1856-1861, till hans vän konstnären Edvard Bergh (1828-1880) genom arv till hans son konstnären Richard Bergh (1858-1919) genom arv hans dotter konstnärinnan Maja Bergh Holtermann (1899-1993) därefter i arv till nuvarande ägare Export prohibition Changes

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407