Auction archive: Lot number 6513

Ekströms Mörkö socken från 1828

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,311 - US$1,573
SEK6,000
ca. US$786

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,311 - US$1,573
SEK6,000
ca. US$786

EKSTRÖM, CARL ULRIC. (2). Beskrifning öfver Mörkö socken i Södermanland. + Atlas. Stockholm (Kongl. Ordens-boktr.) 1828. Text 8:o, atlas tvär 4:o. (6), (1)-218, (1)-27 (några blad omkastade vid inbindningen), (1) s. 3 utvikbara tabeller (alla), atlas med litograferat titelblad (brunfläckat, några fuktfläckar i övre och yttre marginal), litograferad innehållsförteckning (på baksidan av titelbladet), 2 litograferade kartor (liten fläck i övre marginal), 24 litograferade planscher, varav 1 kolorerad C. A. A. v. Schéele (alla, 5 första med liten fläck i övre marginal, annars delvis lätt brunfläckade, mest i marginalerna). Text senare (sent 1800-tal) mörkrött halvklotband, på främre pärmen Gustaf Elgenstiernas förgyllda pärmexlibris, lätt blekt rygg, enstaka brunfläckar. Atlas samtida rött marokäng, guldpressade ramar, på främre pärmens mittfält initialerna B.C.H. inom oval blomsterkrans i guld, på bakre pärmens mittfält årtalet 1836 inom lika krans i guld, kantförgyllning, guldornerad rygg utan titel, gula snitt. 2 vol.

16 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407