CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hus med trappa - Taormina Signerad och daterad C Skånberg Taormina 81 Mars. Akvarell på papper, 17,5 x 12 cm. . PROVENIENS Fröken Alba Wahlbom, Stockholm . LITTERATUR Viggo Loos: Carl Skånberg - Hans liv och verk, Östgöta konstförenings publikation, 1928, omnämnd i verkförteckningen som nummer 197