CARL CHRISTOFFER GJÖRWELL (1766-1837), Passhandling för Carl Christoffer Gjörwell och Henry Noer utställd den 28 maj 1796 av Johan Claes Lagersvärd, chargé d'affaires vid alla italienska hov och stater, 30 x 21 cm; utnämning till ledamot av Kongliga Svenska Målare- och Bildhuggare Akademien, daterat 21 januari 1803, undertecknat av Fredrik Magnus Piper och Olof Tempelman 34 x 43 cm; tre blad med figurstudier och satirteckningar, bl.a. ombord på fregatten Gripen under italienska resan 1794-1796, varav fyra mindre uppfästa på ett blad, pennteckningar, 11,5 x 9 - 21,5 x 34,5 cm; åtta blad med anteckningar och visor nedtecknade ombord på fregatten Gripen, varav två blad daterade d. 4 Junii 94, ca 22 x 19 cm; diverse avskrifter av biografiska anteckningar och brev rörande Gjörwell och hans familj samt griftetalet vid jordfästningen i Jakobs kyrka den 20 november 1837, 22 x 18 cm; tre handlingar rörande Gjörwell d.ä., historiska akademien i Göttingen (1765)38,5 x 49,5 cm, Patriotiska Sällskapet i Hamburg (1778) 37 x 41,5 cm, Skandinaviska Litterära Sällskapet i Köpenhamn (1803) 21 x 32 cm (13); oramade, revor, papperskador, veck, ett sigill saknas LITTERATUR: Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837, Stockholm 1994, sidan 61, två studier från italienska resan avbildade PROVENIENS: Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837) genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855) genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886) genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951) därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samling Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en betydande samling med pennteckningar, ritningar och personliga anteckningsböcker av Carl Christoffer Gjörwell (1766-1837), som gått i arv inom familjen. Samlingen omfattar ett 20-tal poster, vilka säljs som enskilda blad och mindre kollektioner. Flera av teckningarna finns återgivna i Ursula Sjöbergs doktorsavhandling om Gjörwell, som gavs ut 1994. Gjörwell studerade vid Målar- och bildhuggarakademien och anställdes 1788 under Louis Jean Desprez som byggnadselev vid det projekteringen av det nya stora slottet vid Haga. På Haga förverkligades hans projekt för Ekotemplet 1790 och 1805 stod Haga slott klart intill Gustav III:s paviljong. Under åren 1794-1796 gjorde Gjörwell en längre studieresa utomlands, vilken bekostades av hertig Karl. Större delen av tiden spenderades i Italien och besökte de olika antika lämningar som var förebilder för samtidens arkitekter och konstnärer. Efter sin hemkomst anställdes han som vice stadsarkitekt i Stockholm under Eric Palmstedt och mellan åren 1804-1837 var han stadsarkitekt i staden. Export prohibition Changes Riksarkivet har belagt föremålet med exportförbud med hänvisning till att föremålet är att betrakta som arkivhandlingar. The Swedish National Archives has annonced that the object will not be allowed for export, referring to the object being regarded as archive documents.