BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Niclas Eckstein (mästare i Stockholm 1758-1776), signerad JNE, fanerad med valnöt, jakaranda, färgad björk med flera träslag, förgyllda beslag, skiva av kalksten, höjd 84, 101 x 56 cm; fanerskador, lagad skiva Changes