Objektsbeskrivning BROSCH/HÄNGE, ÖRHÄNGEN, 1 par, ca 20-21 k guld, 1800-talets senare del, troligen Italien, polykrom mikromosaik med motiv av rosor och blad, dekor av hängande kläppar och granulater, krokar med oidentifierade stämplar, brosch/hänge med fotogömma, höjd 8 resp. 7 cm, total vikt 39,8 g; brosch saknar 2 hängande kläppar, smärre nagg på mosaik finns, broschens låsfäste ej ursprunglig och med tennlödning, en granulat saknas