BORDSPENDYL, empire, signerad BEURLING STOCKHOLM (Per Henrik B. urfabrikör i Stockholm 1783-1806/30), matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig sockel på fötter, urhus i form av antikiserande oljelampa med vestal som fyller på olja, emaljerad urtavla med romerska siffror, pendel medföljer, höjd 39,5 cm; smärre emaljlagningar, mindre attribut saknas, urverket möjligen ej ursprungligt PROVENIENS: Stopalo LITTERATUR: Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 46, jämför snarlik bordspendyl