Auction archive: Lot number 1105

Bordspendyl, empire, av Anders M:son Blomberg

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,256 - US$9,675

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,256 - US$9,675

ANDERS M:SON BLOMBERG (urfabrikör i Stockholm 1811-1820), bordspendyl, högklassigt stockholmsarbete i empire, signerad A:M.son Blomberg Stockholm, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med fleuronger och växtornamentik, liggande sfinxer, krönt av lyra med urhus, dekor av vinlövsgirlanger, och Apollons ansikte, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 48,5 cm; smärre lagning och emaljskador, ett beslag löst, senare klangskål LITTERATUR: Sotheby's, Arbiters of Style: The Collection of Anthony Hail & Charles Posey, New York 8 oktober 2013, Sale 3433, lot 96, jämför bordspendyl, s k frisvängare, av Blomberg Stina Olinder Haubo: Anders Mson Blomberg - den egensinnige urmakaren, särtryck för Thunér Antikhandel, Stockholm 2014 Anders M:son Blomberg tillhör utan tvekan en av Sveriges mest originella urmakare. Genom sina tekniskt avancerade bordspendyler och inte minst de raffinerade urfodralen skapade Blomberg en egen stil som tål en internationell jämförelse.

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407