Kvalitetsauktion 2014-04-27.

Dalarnas Auktionsbyrå AB, Häradsvägen 24, 784 34 Borlänge, Sweden
info@dalarnasauktionsbyra.se · +46 (0)243 236790

Date of the auction: 27.04.2014

Image
Lot number 186
Fontänskulpur med bad, 1800-tal
Opening
SEK20
ca. US$3
SEK6,800
ca. US$1,039
Image
Lot number 187
Byst i bemålad terracota, 1900-talets början
Opening
SEK26
ca. US$3
SEK2,200
ca. US$336
Image
Lot number 189
Sigill, firma Svenskt Tenn, Stockholm
Opening
SEK5
ca. US$0
SEK3,200
ca. US$489
Image
Lot number 191
Flaska i gröntonat glas, 17/1800-tal
Opening
SEK3
ca. US$0
SEK1,500
ca. US$229
Image
Lot number 192
Opening
SEK25
ca. US$3
SEK1,200
ca. US$183
Image
Lot number 193
Opening
SEK15
ca. US$2
SEK1,000
ca. US$152
Image
Lot number 194
Starkvinsglas, Gustavianskt, 17/1800-tal
Opening
SEK4
ca. US$0
SEK1,100
ca. US$168
Image
Lot number 195
Flaska i gröntonat glas, 1700-tal
Opening
SEK2
ca. US$0
SEK1,100
ca. US$168
Image
Lot number 198
Speldosa, troligen Frankrike, 1900-tal
Opening
SEK21
ca. US$3
SEK2,400
ca. US$367
Image
Lot number 199
Bordsur, Empir, troligen Frankrike, 1800-talets början
Opening
SEK20
ca. US$3
SEK5,800
ca. US$886
Image
Lot number 200
Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1900
Opening
SEK15
ca. US$2
Image
Lot number 201
Telefonväxel, LM Ericsson, & Co., Stockholm, tidigt 1900-tal
Opening
SEK25
ca. US$3
SEK14,500
ca. US$2,217
Image
Lot number 202
Phonograph, "The Graphophone", Type-A, omkring år 1900
Opening
SEK15
ca. US$2
SEK3,700
ca. US$565
Image
Lot number 203
Speldosa, J.M & co., Schweiz, omkring år 1900
Opening
SEK9
ca. US$1
SEK2,200
ca. US$336
Image
Lot number 204
Bordstelefon, "Taxen", LM Ericsson, Stockholm, omkring år 1900
Opening
SEK23
ca. US$3
SEK6,700
ca. US$1,024
Image
Lot number 205
Bordstelefon, Grammont, Frankrike, 1910-tal
Opening
SEK18
ca. US$2
SEK2,800
ca. US$428
Image
Lot number 206
Phonograph, Edison standard, omkring år 1900
Opening
SEK3
ca. US$0
SEK5,600
ca. US$856
Image
Lot number 207
Phonograph, Edison, GEM, omkring år 1900
Opening
SEK11
ca. US$1
SEK5,200
ca. US$795
Image
Lot number 208
Stor jordglob, Wahlström & Widstrand, Stockholm, 1909
Opening
SEK3
ca. US$0
SEK9,000
ca. US$1,376
Image
Lot number 209
Växel, LM Ericsson & co, Stockholm
Opening
SEK22
ca. US$3
SEK17,500
ca. US$2,676
Image
Lot number 210
Lurenhet, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
Opening
SEK19
ca. US$2
SEK2,100
ca. US$321
Image
Lot number 211
Bordstelefon med självväljare, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
Opening
SEK26
ca. US$3
SEK1,600
ca. US$244
Image
Lot number 212
Väggtelefon, Telegrafverket, Rikstelefon, tidigt 1900-tal
Opening
SEK3
ca. US$0
SEK4,300
ca. US$657
Image
Lot number 213
Coasters ett par, Gustavianska, troligen O.F. Richman, Falun, 17/1800-tal
Opening
SEK6
ca. US$0
SEK2,600
ca. US$397
Image
Lot number 214
A.J. Carter Wood, 1800-talets slut
Opening
SEK12
ca. US$1
SEK2,800
ca. US$428
Image
Lot number 215
Olle Hanspers (f.1923)
Opening
SEK2
ca. US$0
SEK6,200
ca. US$948
Image
Lot number 216
Francis Sydney Muschamp (1851-1929)
Opening
SEK15
ca. US$2
SEK1,600
ca. US$244
Image
Lot number 217
Lennart Jirlow (f.1936)
Opening
SEK17
ca. US$2
SEK2,200
ca. US$336
Image
Lot number 218
Mårten Andersson (f.1934)
Opening
SEK17
ca. US$2
SEK7,500
ca. US$1,146