Zátiší s červenými rybami
akryl, plátno, 2020, 50 x 70 cm, sign. NU Lamr 20, Aleš Lamr se na české výtvarné scéně pohybuje od šedesátých let 20. stol. V této době patřil k okruhu umělců, v jejichž díle se začal objevovat zájem o nové pojetí lidské figury, které se v našem prostředí přetransformovalo do tzv. „České grotesky“. Lamr si v tomto směru vytvořil nezaměnitelný výtvarný jazyk založený na svérázné stylizaci lidské postavy a výrazné barevnosti. Typicky hravě groteskní podoba Lamrovy figurace, spontánní hra s tvary a radost z volného prostoru v jeho díle přetrvává, i když od osmdesátých let se začíná vyjadřovat i v čistě abstraktních formách. V posledním desetiletí se v jeho díle objevuje technika koláže a drippingu, kdy z útržků ploch barevných akrylových barev vystřihuje siluety postav, předmětů nebo nekonkrétních tvarů
the disciple of prof. J. A. Salek, member of The Hollar Association of Czech Graphic Artists
Zátiší s červenými rybami