Auction archive: Lot number 251

Vicke Lindstrand, "Masken", Orrefors 1930

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,027 - US$3,633

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,027 - US$3,633

Objektsbeskrivning VICKE LINDSTRAND, "Masken", Orrefors 1930, överfång i vitt, slipad och målad dekor i grönt och svart, signerad Of.30.LI.67, höjd 22 cm; mindre kantnagg HISTORIK: Stockholmsutställningen 1930 markerar en stilhistorisk vändpunkt. Även glaskonsten förändras mot tyngd och enkelhet med sparsam dekor jämfört med 1920-talets spröda klassicism. I utställningen för glas presenterades tolv företag, varav Orrefors glasbruk disponerade den största ytan. Förutom utrymme i den gemensamma hallen, hade man ett slutet, mörkt, spektakulärt utrymme med underbelysta väggpodier och delvis graverade väggspeglar. Här exponerades flera av den nyengagerade konstnären Vicke Lindstrands emaljmålade föremål. Det var en serie på 18 med modellnummer LI 51-68. Förutom bl a vaser med cirkusmotiv, urna med fyra världsdelar, fat med pan-motiv, hängde på väggen lampetterna "Masken". En gråter, en ler-föreställande Tragedin och Komedin. Endast ett fåtal tillverkades. Vicke Lindstrand hade själv en gråtande mask. I Nationalmuseums samlingar finns också ett exemplar

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407