Auction archive: Lot number 1680

VÄVD TAPET, Flandern, 1600-tal, föreställande

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,613 - US$18,266
SEK80,000
ca. US$11,690

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,613 - US$18,266
SEK80,000
ca. US$11,690

VÄVD TAPET, Flandern, 1600-tal, föreställande kung Darius familj inför Alexander den Store, 270 x 420 cm; lagningar, bristningar och slitage PROVENIENS:Inköpt på 1920-talet, därefter i arv inom familjen HISTORIK: Motiv hämtade från berättelsen om Alexander den Store liv var mycket populära att skildra under 1500- & 1600-talen. När det gäller vävda tapeter ritade bland annat Francesco Salviati (1510-63) kartongerna till Alexander den stores historia, vilka utfördes i Flandern för Pierre Louis Farnière. Samma uppsättning motiv vävdes även hos les Gobelins i Paris under Louis XIV regeringstid, men då efter konstnären Charles le Bruns kartonger. Det aktuella motivet brukar också kallas för Darius tält.

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407