Auction archive: Lot number 1031

Urna på postament tillskriven J.N. Byström

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689
SEK120,000
ca. US$17,941

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689
SEK120,000
ca. US$17,941

URNA på POSTAMENT, 1800-talets första hälft, tillskriven Johan Niclas Byströms ateljé (skulptör i Stockholm 1783-1848), urna i skulpterad marmor, sammanflätade hänklar, droppformad, postament av carraramarmor, höjd inklusive postament 169 cm; smärre nagg PROVENIENS: Brukspatron Lars Gustaf von Celsing, Hällefors bruk, Södermanland därefter flyttad till Biby, Södermanland LITTERATUR: Katalog öfver framlidne professoren och riddaren J.N. Byströms efterlemnade dyrbara samlingar af Taflor och Marmor-Arbeten, Stockholm 1853, Förteckning öfver Marmor-Samlingen, sidan 26, jämför nr 74 & 75 ; "Vaser af Marmor, grå med bruna ådror, försedda med handtag. diameter 18 t.- höjd 32 t., jemte Piedestaler af ådrad Marmor. h. 39 t." Enligt uppgift beställdes urnan, tillsammans med jaktgudinnan Diana och skulpturen Amor, av brukspatron Lars Gustaf von Celsing direkt av bildhuggaren och vännen Johan Niclas Byström. I samband med sterbhusauktionen 1853 i Byströmska villan på Djurgården, såldes ett par poster med "Vaser af Marmor" i samma format, skulpterade i grå marmor med bruna ådror respektive gråflammig marmor. Huruvida dessa arbeten är egenhändigt utförda eller ateljéarbeten framgår inte, dock anges att dessa är "Moderna".

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407