in Duos Tomos distincta (...). Irenopolis (stad van de vrijheid) [= Amsterdam], zonder uitgever [= H. Boom en F. Kuyper en mogelijk D. Bakkamude], "Post annum Domini 1656" [= 1668], 2 delen, (18),814,(1); (2),812,(10) p. en 16/ 10 niet in de paginering opgenomen letterdruk tussentitels, met gegraveerd portret en de serietitel Bibliotheca Fratrum Polonorum uitgeknipt en opgeplakt, contemporain uniform gemarmerd kalfsleer, vergulde rug met marokijnen titelschildje waaronder een stempel met een vogel onder een kroon [zie provenance hieronder], tevens met het vergulde stempel van de Signet Library op alle platten, folio. Vergelijking met online exemplaren leert dat aan het exemplaar van Leo Polak (UvA) het portret, de serietitel en in elk geval de eerste tussentitel ontbreekt; aan een in de handel aangeboden exemplaar ontbreken ook het portret en de serietitel, dat exemplaar heeft wel hetzelfde aantal tussentitels als het onze. Op enkele onbelangrijke defectjes (o.a. scharnieren kwetsbaar) en wat slijtage na, een zeer goed exemplaar op GROOT PAPIER, afkomstig uit de bibliotheek van EDWARD HYDE, 1st Earl of Clarendon (1609-1674), met zijn vergulde stempel op de ruggen. Edward Hyde was Lord Chancellor van koning Charles II van 1658 tot 1667 en chief minister vanaf 1660. Hij is tevens de grootvader van de koninginnen Mary II en Anne. Door zijn zeer invloedrijke werk "History of the Rebellion and Civil Wars in England: Begun in the Year 1641" (1702-1704) geldt hij als één van de belangrijkste Britse historici. Zie zeer uitgebreid over hem: https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Hyde,_1st_Earl_of_Clarendon. Het verzameld werk van Socinus vormt in deze uitgave de belangrijkste twee delen van de reeks Bibliotheca Fratrum Polonorum, waartoe ook werken van Crellius [zie hieronder], Slichtingius en Wolzogen behoren. Losse delen zijn zeldzaam, complete sets uiteraard zeer zeldzaam. Het valse adres en antedatering zijn niet voor niets, de reeks en de losse delen werden verboden. Zie voor ongetwijfeld dit exemplaar de Catalogue of the Library of the Society of Writers to the Signet deel 4 (Edinburg, 1833), p. 13, de reeks was toen nog compleet in 10 delen en Edward Hyde wordt niet genoemd als voormalige eigenaar. Wij vonden de 2 delen door Wolzogen uit de Signet Library terug in een veiling bij Van Stockum: no. 1968, juni 2007. Zie uitgebreid over het Socinianisme: https://en.wikipedia.org/wiki/Socinianism. Met uit dezelfde reeks: (2) Johannis Crellii Franci. Opera omnia, exegetica, didactica et polemica. Magnam partem hactenus inedita (...). Eleutheropoli (stad van de vrede), Sumptibus Irenaei Philalethii [deel 1]/ Irenopoli (stad van de vrijheid), Post annum Domini 1656 [= Amsterdam, H. Boom en F. Kuyper en mogelijk D. Bakkamude, ca. 1665-1668], 4 delen, (24),615; (4),327,(51); (6),416,(8); (12),234,34,552,(44) p. en 17/ 8/ 3/ 7 niet in de paginering opgenomen letterdruk tussentitels, contemporain uniform gemarmerd kalfsleer, uniform met dezelfde provenance kenmerken, folio (ook op groot papier en met dezelfde defectjes). Zonder het portret, de bladen ee1 en ee6 in deel 2 hebben een kleiner formaat. Deel 4 (hier en daar watervlekkig en bovenscharnier kwetsbaar) bevat tevens: Ad librum Hugonis Grotii (...) responsio (234 p.) en Hugo de Groot, Defensio fidei catholicae (34 p.) (totaal 2 werken in 6 mooie, uniforme banden).