TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Noak Signerad och numrerad T.R. 5/20. Terracotta, höjd 37, 38 x 10 cm. PROVENIENS: Moderna, Bukowski Auktioner, hösten 1996 LITTERATUR: Beate Sydhoff: Torsten Renqvist, SAK 1984, jämför bild sidan 134 Mailis Stensman: Torsten Renqvist, Stockholm 2002, jämför texter och bilder sidan 9ff