Auction archive: Lot number 6110

STIERNHIELM, GEORG. Archimedes reformatus

SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$875 - US$1,167
SEK7,000
ca. US$1,021

SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$875 - US$1,167
SEK7,000
ca. US$1,021

STIERNHIELM, GEORG. Archimedes reformatus. Serenissimæ reginæ Sueciæ consecratus. Holmiæ (typis Petri à Selov) utan år (1644). Liten 4:o. 35 bl. sign. A4-H4)z(3. 1 utvikbar tabell, den utvikbara graverade planschen är ersatt av en fin handritad plansch. Samtida brunt skinnband, ngt nött, ryggen med blindpressad dekor, skadad i övre kant och med liten spricka i övre främre fals. Ngt bruntonad i marginalerna. Collijn 884-885. Variant med "tantum est". Proveniens: Gustaf Bernström (med dennes anteckning coll. cat.).

16 Dec 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Dec 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407