STIERNHIELM, GEORG. Archimedes reformatus. Serenissimæ reginæ Sueciæ consecratus. Holmiæ (typis Petri à Selov) utan år (1644). Liten 4:o. 35 bl. sign. A4-H4)z(3. 1 utvikbar tabell, den utvikbara graverade planschen är ersatt av en fin handritad plansch. Samtida brunt skinnband, ngt nött, ryggen med blindpressad dekor, skadad i övre kant och med liten spricka i övre främre fals. Ngt bruntonad i marginalerna. Collijn 884-885. Variant med "tantum est". Proveniens: Gustaf Bernström (med dennes anteckning coll. cat.).