STÅNDSSKÅP, av Johannes Fundberg (1774- ca. 1845, verksam i Dalsland under 1800-talets första decennier), ek, rika inläggningar, skuren och bemålad dekor, nyckelbössingar av ben, dörrspeglar med scener ur Jesu liv; höjd 191, 130 x 57 cm; skador HISTORIK: Möbelsnickaren Johannes Fundberg (1774-?) var verksam i Dalsland under 1800-talets första decennier där han tillverkade ovanliga och vackra möbler åt välbärgade bönder. För Fundberg som önskade skapa sin möbelkonst efter eget sinne, var den enda möjligheten att arbeta på landsbygden, där snickarämbetets stränga styrning inte fanns och tvånget att följa modets växlingar var mindre påtagligt. Ekholm skriver, "[...] traktens framstående män ville gärna ha ett Fundbergskåp i sina hem. Där kunde han skapa sin möbelkonst, ofta mot betalning av endast mat, husrum och en panna brännvin om dagen." PROVENIENS: Tidigare i Gustaf Wickmans ägo. Wickman (1858-1916) var en av de mest tongivande arkitekterna i Sverige under sent 1800- och tidigt 1900-tal, med verk som bl.a. Berns Salonger, Skånska Gruvan, Skånes Enskilda Bank och Nacka Kyrka i Stockholm. Han uppförde även Kiruna kyrka 1913, i vars formspråk han kombinerade nationalromantik och nygotik med influenser från samiska kåtor. Kyrkan är ett unikt arkitektoniskt verk från det tidiga 1900-talet och en av Sveriges största träbyggnader. LITTERATUR: Johannes Fundberg, en Dalslandssnickare, Charlotta Ekholm, Linköpings Universitet, Carl Malmsten - Centrum för träteknik & design, 2008 samt Johannes Fundberg - möbelkonstnär på Dal, Olof Ljung, särtryck ur Hembygden, 1979 Changes