Objektsbeskrivning CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), ett par spegellampetter, gustavianska stockholmsarbeten, för vardera två ljus, signerad C F samt Stockholms hallstämpel 1782 och förgyllarkors, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med räfflad sköld och flammande urna, band och blomsterfestonger, ramen med graverad dekor, nedre sargen med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, bakstycke med påskrift i rödkrita N:o 3 , ljusarmar i mässing, 77 x 28 cm; smärre lagningar, ljusarmar ej ursprungliga samt borrade för el