SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, av Niclas Meunier (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), signerad NM, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal samt ett förgyllarkors, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med dekor av eklöv och bandfläta, ramen med blad- och pärlstav, fasetterat kvicksilverfolierat glas, ljusarm i mässing, 75 x 45 cm; smärre lagningar LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför snarlik lampett av Niclas Meunier daterad 1780, sidan 180