Objektsbeskrivning SPEGEL, sengustaviansk, träskuren dekor, förgylld, över- och understycke med infattade gouacher med pompeijanska motiv av soldater med vagn samt växtornamentik med svanar, dekor av pinjekottar, ramen med blad- och pärlstav, fasetterat kvicksilverfolierat glas, 117 x 71 cm; smärre förgyllningsskador, mindre kantlist saknas Ändringar Mindre kantlist saknas. Small edge missing.