JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 177?, dekor i papier maché, förgylld, genombrutet krön med dekor akantus, blomsterkorg, rocailler och voluter, kantglas med pastellagedekor, genombruten nedre sarg med draperifestonger, rocailler och voluter, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 146 x 60 cm; smärre dekorskador och sprickor, kantglas med enstaka sprickor