Skrivbord med uppsats Sengustaviansk stil, 1800-tal. Fanerat med mahogny. Beslag och listverk i mässing. Uppsats med jalusidörrar och bakomliggande lådinredning. Fronten med tre lådor samt frånsida med tre pseudolådor. Fristående. Filtklädd skiva. L 134, B 67, H 111 cm.