Auction archive: Lot number 1048

Sekretär, gustaviansk, av Jonas Hultstén

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,837 - US$6,047

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,837 - US$6,047

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), sekretär, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, lådinredning bakom klaff, en låda med fack och glasflaskor, fronten med rombmotiv och blomsterkvistar, nedre front och sidor med friser och inlagda lagerfestonger och hängen, avsmalnande ben, fothylsor, nycklar medföljer, höjd 106, 82 x 43 cm; smärre skador, torrsprickor, lagningar PROVENIENS: Direktör H. G. Turitz samling, Göteborg (grundare 1930 av EPA-varuhusen) Changes PROVENIENS/PROVENANCE: Direktör H. G. Turitz samling, Göteborg (grundare 1930 av EPA-varuhusen)

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407