Auction archive: Lot number 1098

Salongsgrupp, fem delar, Louis XVI, Frankrike

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$10,491 - US$13,114

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$10,491 - US$13,114

SALONGSGRUPP, fem delar, Louis XVI, Frankrike, bestående av fyra fåtöljer och soffa, träskuren dekor av bandfläta, akantusornamentik, anfangrosetter, avsmalnande kannelerade ben, klädsel sannolikt Beauvais, alla tapetseringar individuella med motiv hämtade från Fontaines fabler, bemålade och dekor förgylld med polerad guld och slagmetall, soffans längd 149 cm; dekorskador, lagningar, slitage, klädseln med förstärkningar, lagningar och skador

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407