ROSTRALKOLONN, sengustaviansk av stockholmskvalité, träskuren dekor, förgylld med polerad guld och slagmetall, bemålad med porfyrimitation, rak form med skeppsstävar, fronten med dekor av rosett, ankare och korslagda yxor samt adlig krona, krön med akantusblad, höjd 77 cm; obetydliga dekorskador En kolonn med rostra, förstävarna på antikens krigsfartyg, vilka togs som krigsbyten vid sjöslag härstammar ursprungligen från det antika Grekland och Romarriket. I Museum of Roman Civilization i Rom finns en reproduktion av Gaius Duilius rostralkolonn, som ursprungligen uppfördes omkring 260 f.Kr. I övre drabantsalen på Rosersbergs slott förekommer en rostralkolonn i större format, som förebådar Hoglandssalens monumentala inredning. Hertig Karl var storamiral och en av hans främsta segrar var slaget vid Hogland 1788, ett av de sjöslag som utkämpades under Ryska kriget 1788-1790. I Sverige associeras rostralkolonnen som dekorelement framförallt med den sengustavianska erans sjöslag.