Objektsbeskrivning ROLAND SVENSSON 1910-2003 The end of winter - Käringsundet, Åland Signerad och daterad Roland S. -67. Akvarell/täckvitt på papp, 34 x 58,5 cm. LITTERATUR Ulf Sörenson, Roland Svensson Ömänniskan, avbildad i färg s. 191 samt 244. Målningen ingick i en beställning av fyra akvareller till fartyget "Tor Hollandia" som ägdes av redarvännen Ragnar Källström. Ulf Stenhammar som ansvarade för inredningen på fartyget hade gett Svensson fel mått där tavlorna visade sig vara 20 cm för breda. Drygt 20 cm skars av utan att konstnären kontaktades. Den mest intressanta av de fyra målningarna torde vara The end of winter - Käringsundet, som också är besläktad med litografin från hamnen på Ekerö.