Auction archive: Lot number 66

HÁLA JAN (1890 - 1959)

Opening
€44,000
ca. US$52,071
€35,000
ca. US$41,420

HÁLA JAN (1890 - 1959)

Opening
€44,000
ca. US$52,071
€35,000
ca. US$41,420

Priadka
Rok: 1941 Technika: Olej na plátne Typ diela: Výtvarné umenie Rozmery: 76 x 64 cm Značené: Značené vľavo dole "J.Hála 41" Popis: „Priadka“ odkazuje k ranej važeckej tvorbe Jana Hálu. Nástupné obdobie važeckého pobytu Jana Hálu prinieslo výrazovo i umelecky rôznorodé výtvarné plody, svojou povahou celkom prekonávajúce prvotné naturalistické, či dokonca dokumentárne zaujatie. Zaujme ho najmä téma priadok, ktorej sa zmocňuje v nespočetných, akvarelom kolorovaných perokresbách. Hála ukazuje dovtedy nepoznanú kresebnú ľahkosť, ktorá je však zmierňovaná naturalistickým kolorizmom, čo dodáva kresbám dosť rozporný a nevyrovnaný účinok. (definitívnu podobu dostane tento sujet v olejomaľbe Priadky z roku 1929). Vznikajú aj prvé maliarske realizácie: oleje Pri okienku (1923), Zuzka Mudroňová (1923). Tieto i viaceré ďalšie rané práce sú dôkazom toho, že to, či si Hála dovolí v perokresbe, nie je ešte pripravený použiť v náročnejšej maliarskej technike. V podstate ide o nenáročné krojové štúdie. O rok neskôr maľovaná Tkáčka (1924) je svojou už kompozičnou osnovou náročnejšia. Efektne je zvládnutá najmä svetelná dispozícia obrazu. V tomto duchu potom Hála pokračuje vo viacerých, zväčša jedno figurálnych žánrových podobizniach (Starý cigáň. 1923; Ján Michalko. 1925; Bača. 1926 a ďalšie). Východiskové predvádzanie podôb života vo Važci ako svojho druhu “exotiky”, sa však logicky muselo rýchlo vyčerpať. Už v polovici dvadsiatych rokov sa objavujú príznaky náročnejšieho výrazu, zodpovedajúceho úrovni predchádzajúcich výtvarných snáh, poučení získaných školením i nadobudnutej ľudskej skúsenosti. Jednu líniu týchto hľadaní by sme mohli popísať ako prechod od suchého, prvoplánového naturalizmu k expresívnej, dynamizujúcej štylizácii. Druhý okruh važeckých prvotín rovnako trvá na obrazovo svojbytnej dynamike prehovoru témy, len sa nadto ešte zdôrazňuje dekoratívnosť, plošnosť a skladobnosť farebnej arabesky.

5 Dec 2017
Aukčná spoločnosť SOGA spol. s r.o.
Panská 4
811 01 Bratislava
Slovakia
soga@soga.sk
+421 (0)2 5443 5481
+421 (0)2 5443 2064

Priadka

5 Dec 2017
Panská 4
811 01 Bratislava
Slovakia
soga@soga.sk
+421 (0)2 5443 5481
+421 (0)2 5443 2064