Auction archive: Lot number 1618

Piphuvud Sofia Isberg

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK4,000 - SEK5,000
ca. US$611 - US$764
SEK8,000
ca. US$1,223

Piphuvud Sofia Isberg

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK4,000 - SEK5,000
ca. US$611 - US$764
SEK8,000
ca. US$1,223

PIPA, 1800-tal, av Sofia Isberg, skulpterat i björk, skaftet med jaktattiraljer, band med milli fiori, övergång mellan skaft och piphuvud hjortdjur hållande klot mellan hornen, piphuvudet i form av behållare delvis godronnerad, upptill adliga ätten Blomstedts vapensköld flankerat av akatusblad, silvermontering, stämplar NW, Uppsala 1851 (Nils Wendelius verksam 1824-57), på locket skulpterat lejon, höjd 24 cm; smärre skada Sofia Isberg (1819-75), deltog på Slöjdutställningen i Stockholm 1847, världsutställningen i Paris 1865 och postumt på världsutställningen i Bryssel 1888. Hon erhöll flera förtjänstmedaljer. LITTERATUR: "Jungfru Isberg och hennes verk ", Motala musei- och hembygdsförening 1993

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407