PIPA, 1800-tal, av Sofia Isberg, skulpterat i björk, skaftet med jaktattiraljer, band med milli fiori, övergång mellan skaft och piphuvud hjortdjur hållande klot mellan hornen, piphuvudet i form av behållare delvis godronnerad, upptill adliga ätten Blomstedts vapensköld flankerat av akatusblad, silvermontering, stämplar NW, Uppsala 1851 (Nils Wendelius verksam 1824-57), på locket skulpterat lejon, höjd 24 cm; smärre skada Sofia Isberg (1819-75), deltog på Slöjdutställningen i Stockholm 1847, världsutställningen i Paris 1865 och postumt på världsutställningen i Bryssel 1888. Hon erhöll flera förtjänstmedaljer. LITTERATUR: "Jungfru Isberg och hennes verk ", Motala musei- och hembygdsförening 1993