Auction archive: Lot number 516

Pieter Wenning, Oak Avenue, near Newlands House

Modern Art & Design
20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$12,018 - US$18,028
SEK100,000
ca. US$12,018

Modern Art & Design
20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$12,018 - US$18,028
SEK100,000
ca. US$12,018

PIETER W. WENNING Holland/Sydafrika 1873-1921 Oak Avenue, near Newlands House Signerad och daterad P. W. Wenning 1916. Olja på pannå, 30 x 24 cm. Signed and dated. Oil on wood panel. PROVENIENS Mrs G Katz, Johannesburg Central Art Gallery, Johannesburg Inköpt av nuvarande ägares far vid dennes vistelse i Sydafrika 1978 LITTERATUR J du P Scholtz, D C Boonzaier en Pieter Wenning - Verslag van 'n Vriendskap, Cape Town, 1973, mentioned on page 28, illustrated plate 17 Vi tackar Stephan Welz, Strauss & Co. Sydafrika för hjälp med expertisering av detta verk. . Pieter Wenning föddes och växte upp i Holland. Han kom tidigt i kontakt med konsten genom att hans far drev en bokhandel i Leeuwarden vilken även sålde konstnärsmateriel, målningar och grafik. Hans kusin, Ype Weening var samtidigt en erkänd frisisk konstnär. Pieter visade sig även ha konstnärliga talanger, men föräldrarna styrde sonen i en annan riktning beträffande yrkesval. Han arbetade bl a med administrativt arbete vid den holländska järnvägen. Wenning arbetade sedan vid bokförlaget J.H. de Bussy i Amsterdam och hade vid den tiden gift sig med en ung änka med två barn från det tidigare äktenskapet. Han erbjöds av arbetsgivaren att förestå en bokhandel i Sydafrika och flyttade 1905 med familjen till Pretoria. Livet i Sydafrika blev fattigt och kantades av sjukdom. För att dryga ut inkomsterna importerade han en enkel tryckpress från Holland och började utföra etsningar, vilket han var ensam om vid tiden i landet. Samtidigt började han måla i olja. Bildade 1911 en konstnärgrupp kallad Individualisterna, men framgångarna uteblev. Flyttade 1916 till Johannesburg och kom där i kontakt med tecknaren D. C. Boonzaier som bidrog med medel och uppmuntran att utveckla konstnärsskapet. Målade flitigt, men hans verk sålde dåligt. Efter Wennings död 1921 ökade däremot hans populäritet avsevärt. Han betraktas av eftervärlden att vara föregångare till den konstinriktning som kommit att kallas för Cape Impressionism. Changes Ny information rörande titel, proveniens och litteratur, se onlinekatalogen. See the online catalogue for new information concerning title, provenance and litterature.

20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

20 Oct 2015 - 21 Oct 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407