PIETER CORNELISZ VERBEECK Haarlem omkring 1600 - omkring 1652-54 Man med turban vid en vit häst Signerad med monogram och daterad 1642. Olja på pannå, 39 x 30 cm. På baksidan lacksigill. Signed with monogram and dated 1642. Oil on panel. EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris PROVENIENS: Samling Moltke Godsägaren Eric Cervin samling, Haneberg Samling Anna Trellens